Doposud se nám oblasti, kde lidé trpí žízní, zdáli velmi vzdálené. Ale již i u nás suchá léta mají za následek, že jsme si uvědomili, jak vlastně vzácná je tato surovina a že plýtvat s ní rozhodně nesmíme. Navíc se nám zde nabízí velký prostor, jak ušetřit spoustu svých financí. Voda je totiž nejen vzácná, ale i drahá.
Největší úspora v koupelně
Koupelna je místnost, ve které můžete nejvíce ušetřit. Pochopitelně ne na úkor osobní hygieny. Není třeba omezovat každodenní sprchování, spíše si nenapouštět plnou vanu. Na úsporu můžete myslet už při rekonstrukci koupelny a pořídit si vanu zúženou v místě nohou. Úsporné je ale v každém případě sprchování, na které stačí vzácné kapaliny několikanásobně méně. Často také necháváme vodu téci zbytečně, třeba při čištění zubů či holení nebo jen mytí rukou. Promarnit tak můžeme 7 až 20 litrů vody každou minutu!
Co stojí kapající kohoutek
Rychle jej opravte, protože vás může přijí ročně na několik stokorun, při větší rychlosti kapání i na tisíce korun. Starým nefungujícím těsněním může totiž protéct spousta litrů vody. Kapající voda vám ještě vytvoří na umyvadle ošklivé skvrny, které se jen těžko čistí. Včasná výměna gumového těstění se tedy vyplatí, a to i když opravu nezvládnete sami, ale musíte volat odbornou firmu.
Myčce se nebraňte
Pořízení myčky není, jak si stále mnozí lidé myslí, nic zbytečného I když vám ruční mytí nádobí nevadí, myčka je opravdu nejúspornější. Finanční náklady na její pořízení se vám brzy vrátí, neboť plný spotřebič vás přijde na zhruba 20 litrů vody, zatímco mytí nádobí ve dřezu dvakrát denně vám spotřebuje okolo 50 litrů!
Účinní pomocníci
Ušetřit finance vám pomůže také perlátor – jemné sítko, jehož umístěním v kohoutku voda vytéká jako malá sprcha a snižuje tak její spotřebu. Na toaletě pak uspoříte nemalou částku dvěma tlačítky na malé nebo maximální spláchnutí.