Není zrovna jednoduché si zachovat klid a duševní zdraví. Duševní zdraví je velice složitý mechanizmus, na kterém ale závisí skoro všechno, co děláme. Pokud jsme,,duševně nemocní“, trpíme zvláštním druhem psychické nepohody. Pokud bychom se neradi stali obětmi takovéto nemoci, je důležité znát 3 pravidla duševní hygieny.

Za prvé je potřeba se naučit zvládat stresové situace. Ty totiž oslabují náš celkový organismus bez ohledu na naší snahu o dobrou životosprávu. Nadměrné vystavení stresu v těle způsobuje nahromadění jistých druhů hormonů. Člověk může být potom úzkostlivý, podrážděný, agresivní, dokonce může propadnout depresi.

Za druhé si je třeba osvojit pohybové techniky, které Vám ve chvílích nouze pomůžou. Pokud na to ovšem není čas, postačí obyčejná procházka. Takto se tělo trochu uvolní, tok myšlenek zpomalí a Vy se snadněji dostanete do klidu. Pohyb nejen že má příznivé účinky na naší fyzickou stránku, ale i na tu psychickou. A v neposední řádě má také pozitivní vliv na naše sebehodnocení.

Jelikož se při fyzických aktivitách zrychlí dech, dojde k lepšímu prokrvení těla a hlavně mozku, což vede i lepšímu soustředění a tvorbě nových nápadů.

A za třetí. Věnujte čas opravdu kvalitnímu spánku. Je to klišé, které slyšíte stále dokola, avšak je to nejúčinnější způsob, jak si nechat tělo i duši přirozeně odpočinout. Nejlepší je si jít lehnout někam, kde Vás nebude nikdo rušit. Pokud je jedná o přirozený čas ke spánku, tak je to alespoň jednu hodinu před půlnoci.

Před půlnocí totiž tělo lépe a efektivněji odpočívá. Důležité také je, aby byl spánek pravidelný. Když si Váš organismus navykne na určitý režim, bude lépe reagovat na aktivní období a přirozené činnosti.

Pomocí těchto tří zásad si nejen zlepšíte svoje fyzické zdraví, ale budete odolnější, i co se týče po stránce duševní (psychické). Není nikdy pozdě začít o sebe pečovat.